Obsazení, režie, výprava - to všechno se dá zvládnout, ale co s diváky?

Fakta o ACTA?

22. února 2012 v 18:20 | Péťa P. Ríová |  Názory, komentáře
Nedávno mě zaujala reportáž o ACTA v televizi. I když jak tak nad tím přemýšlím, nebylo to přímo o ACTA, ale spíše o protestech, které tuto nešťastnou smlouvu provázejí.
Na jedné straně páni "zástupci" a na druhé páni "piráti". Mezi nimi spousta vyplašených lidí a odvážní protestanti. Smlouva sama o sobě je celá nešťastná. Nejdříve se projednává za zavřenými dveřmi (jak je ostatně zvykem u obchodním smluv - ať chceme nebo ne), pak si ji přečtou a zdá se, že špatně pochopí "piráti", strhnou několik webů, čímž veřejnost přesvědčí, že se celá smlouva netýká jich, ale pouze nějaké hordy počítačových úchylů.
A pak protestanti. Ve většině banda uhrovatých studentíků, kterým se nelíbí, že strejdové z Amériky vlítli na jejich tolik oblíbené servery. Proč protestují? Protože se majitelům autorských práv (nebudeme zde diskutovat o tom, zdali jsou to právoplatní majitelé - o velkých firmách vlastnící autorská práva mám vlastní názor, který patří jinam) nelíbí, že doslova kradou obsah, který není jejich. Je to to samé jako kdyby ukradli v obchodě dvd, nebo knihu, nebo cokoliv jiného - rohlík, pití atd.
Nejsem příznivcem ACTA, nemám ráda velké piráty, nemám ráda velké nahrávací firmy a velké vlastníky autorských práv. Ale neprotestuji proti nečemu, o čem vůbec nevím. Čímž se dostáváme zpět k reportáži v televizy a k uhrovitým studentům.
"A jaké důsledky si myslíte, že tato smlouva bude konkrétně pro Vás mít?" zeptala se redaktorka.
"Promiňte, už musím jít" odpověděl mladík a odešel (nebylo o takto doslovně).
A takto to prosím chodí dámy a pánové.
A co vy moji drazí čtenáři? Co si myslíte o ACTA?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Černá Kočka Černá Kočka | Web | 22. února 2012 v 19:13 | Reagovat

Já osobně jsem celkem proti ACTA (nikde neprotestuju, ale prostě se mi to nelíbí), protože nesnesu pomyšlení, že by někdo jakýmkoli způsobem cenzuroval internet, který byl doposavaď tím nejsvobodnějším médiem.
Navíc zakazuje stahování obsahu chráněného autorskými právy, což je podle mě sice pěkné, protože by nikdo neměl zneužívat cizí snahy a námahy k vytvoření něčeho, ale některé věci prostě v naší zemi v obchodech nenajdeme, takže nezbývá než je stáhnout z internetu, protože já vážně nehodlám jezdit do až Japonska, nebo Ameriky, abych si koupila nějaký film, který se dostane k nám se spožděním několik let (jestli vůbec - kupříkladu spoustu anime v ČR vůbec není možné sehnat).
Tohle je můj názor. Pokud má někdo jiný, chápu to, ale já si myslím tohle a stojím si za tím.

2 Faira Faira | Web | 22. února 2012 v 19:17 | Reagovat

Vadí mi, že se o té slouvě tolik mluví, ale vůbec nikdo neví, co přesně v ní stojí. Je smutné, že někdo demonstruje a vlastně ani neví proti čemu.
Jen jsem si tak nějak vzpomněla na bráchu, který kopírování hájí zajímavým argumentem. "To není krádež. Krádež je, když něco vezmu a ten dotyčný to už nemá a chybí mu to. Já pouze kopíruju." :D
Jinak patřím mezi ty, u kterých je stahování hudby a filmu na dením pořádku, takže by mi to asi chybělo, kdyby mi to kdosi zatrhl. Ale takových nás je víc...

3 Nakano 【春】 San Nakano 【春】 San | 22. února 2012 v 19:28 | Reagovat

Nechci, aby se tenhle svět zadrhl na jednom místě. Internet jej dokáže rozhýbat kupředu, ale tomu se někteří jedinci snaží zabránit smlouvou ACTA, kterou si potom můžou upravit tak, jak to bude vyhovovat jejich tučným bankovním kontům. Aktivně protostuju a uznávám, že vypadáme jako banda pomatených puberťáků. Ale jak máme vypadat? To my užíváme internet a naši rodiče jsou občas rádi, že umí poslat mejl. Nežili jsme za komoušů, ale myslím si, že tenhle svět může být díky ACTA ještě horší a nic s tím už nepůjde udělat...

[2]: tvůj brácha má tak trochu pravdu ačkoli i mě to přijde trochu krkolomné... Zkopírovaný soubor je kopie originálu, tudíž to autorovi nijak nechybí... Ale spíš by se ten argument měl používat jen při tom, když si něco stahuješ pro vlastní užitek. Jenže ne všichni si stahují jen tak pro sebe...

4 Obi-Wan / Dastan Obi-Wan / Dastan | E-mail | Web | 22. února 2012 v 19:39 | Reagovat

Cha. Jsem proti ACTA. Média celou záležitost jaksi drží v tajnosti a na veřejnost se dostávají akorát reportáže o Anonymous a "špatných pirátech a hackerech." Nejde tu o autory samotné, jako třeba muzikanty. Jde tu o nahrávací společnosti, které už tak mají ze zisku 99,5 % a chtějí si ještě více vydělat přes internet.
ACTA by nebyla až tak špatná, kdyby zájmy těchto společností neprosazovala tak radikálně. Uvedu jen pár bodů, abych svůj názor mohl obhájit.
Poskytovatelé internetu musí sledovat aktivitu svých zákazníků a předávat tyto informace právním orgánům, což znamená, že obyčejní uživatelé internetu budou neustále sledováni a monitorováni, jestli náhodou nemají nelegální obsah v PC.
Ze všech nevinných občanů se stávají podezřelí. Musíte dokázat, že vše co máte v počítači tam máte legálně.
I pouhé napomáhání k šíření nelegálního obsahu, třeba uvedení linku odkazující na jiný web, je zločin. Celý web bude odstaven a jeho obsah smazán (i když zbytek, i 99% obsahu webu je legální)
Tresty za sdílení a šíření nelegálního obsahu na internetu jsou vyšší, než tresty za několikanásobnou vraždu. Takže je lepší někoho zabít, než sdílet informace na internetu.
Experti z Metropolitní univerzity v Londýně a Oxfordské univerzity po prozkoumání dohody zjistili, že „prosazování kooperace mezi poskytovateli Internetu a mediálním průmyslem způsobí privatizaci zákonodárství, což je v rozporu s požadavkem právního státu a právem na spravedlivý proces. ACTA také dovoluje sledování uživatelů Internetu bez předchozího podezření a předávání jejich dat majitelům práv na základě pouhého požadavku, včetně přenosu těchto dat do zemí, kde není adekvátní ochrana osobních údajů.“

ACTA nám brání šířit informace a vědění. Dotkne se nás všech.

5 Karel Karel | 22. února 2012 v 20:27 | Reagovat

Nejsou všichni úplně hloupí, víš? Určitě většina lidí tu smlouvu nečetla,  já také ne, ale jsou jiné způsoby - články, rozbory, několik "zajímavostí" máš i v komentáři výše. Ale to není podstata, tou je nenežranost takzvaných ochránců autorských práv.  Víš například, že už dnes platíš autorský poplatek když si jdeš koupit prázdné CD, nebo když si jdeš okopírovat svůj text na kopírku? Nebo když si koupíš tiskárnu, harddisk nebo paměťovou kartu do svýho foťáku? Líbí se ti, že pro jistotu od tebe inkasují poplatky předem?
A k té ochraně autoských děl - víš jaká je skutečná cena hudbeního CD včetně knížečky a krabičky? Přibližně 20 korun, to si bere výroce, samotným autorům a interpretům jdou z každého kusu řádově koruny. Zbytek - menší část zaplatíš obchodníkům, ale jackpot berou "ochránci práv".
Ještě o level výš směrem ke Kocourkovu  je celý dnešní systém "duševního vlastnictví". To by ale bylo na dlouho, doporučuji pročíst vynikající texty zakladatele open source software Richarda Stallmana. A stejně jako on sdílím myšlenku, že sdílení duševního bohatství by bylo ku prospěchu lidstva. Dnešní nepovedený systém slouží ku prospěchu malé hrstky jedinců, a určitě to nejsou autoři. Dohoda ACTA k žádnému zlepšení nevede. 8-)

6 Pajussska Pajussska | E-mail | Web | 22. února 2012 v 20:59 | Reagovat

No tak my jsme měli dneska besedu ve škole na tohle téma, s nějakými členy pirátské strany... No, upřímně, zas tak nic nového jsem se nedozvěděla, možná co to opravdu ta pirátská strana je a tak...a taky to, že media nám zatajují hromadu věcí, což ostatně není nic nového, jen nás v tom utvrdili. Ale přišlo mi, že je to celkem paradox, někdo nás přesvědčuje, že média lžou a snaží se nás přesvědčit o tom, co považují za správné...ale jak my se domáknem, že to, co nám vykládali oni, je opravdu takhle?
Ale bylo to fakt zajímavé, prostě jsme se jich ptali na názory a tak...celkem to mělo hlavu i patu.
Jinak jsem spíš proti ACTA...ale nijak to nehrotím, no...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama