Obsazení, režie, výprava - to všechno se dá zvládnout, ale co s diváky?

Vraťme se rychle na zem, aneb o cikánských "mladících"

12. srpna 2011 v 10:40 | Péťa P. Ríová |  Názory, komentáře
Věci občas nejsou takové jak se na první pohled zdají, ale jsou i věci, které na první pohled bijí do očí a přes to, že se snaží tvářit jinak, je vám přesně jasné o co se jedná. Podobné je to s médii a článcích o "mladících". Smutné je, že naprostá většina článků o "mladících" je vlastně o cikánech (promiňte, o Romech tu mluvit nebudem, protože například u nás ve Štětí není ani jeden Rom, ani jeden cikán se nepřihlásil k romské národnosti, poslední Rom zemřel někdy v roce 2001, pokud se nepletu, takže dle mého názoru nemají právo nazývat se Romy).


Věřte, že o této problematice vím své. Vedle cikánů jsem bydlela cca 8 let. V baráku pro 2 nebo 3 rodiny žilo ze začátku téměř 50 lidí a ke konci se počet ještě zvětšil. "Naši" starší cikáni neuměli psát a číst a podepisovali smlouvu křížky. Pokaždé, když můj otec odjížděl do práce chcechtali se mu do očí, že on musí do práce a oni si jenom dojdou na sociálku a maj zase na chlast a cigára. Mladší cikáni (pozor, ti starší měli alespoň trochu úcty) neustále ničili místní kostel, seděli před branami a házeli do vnitř papírky. Ano, já možná také s křesťanstvím nesympatizuji, ale ke každé náboženské stavbě (ať už je jakákoliv) chovám patřičnou úctu, protože pro jiné lidi je možná tahle víra životní oporou. Také s jejich výkali to bylo vtipné. Přišla stará cikánka, stáhla kalhoty, sedla si u kostela na bobek, a když se zvedla, zbyla po ní poměrně slušná hromádka. U místního potoka běžně rozebírali auta, přičemž mraky oleje, benzínu a jiných chemikálií vytékaly přímo do potoka. Poté, co je můj otec jako zastupitel napomenul (protože to měli zakázané, už se to řešilo několikrát) dostal lidově řečeno na držku. Policisté přijeli, zapsali s výrazem "ale víte jak to je", odjeli. Můj táta byl dvakrát u soudu, přičemž soudili JEHO, za diskriminaci. Oba soudy naštěstí vyhrál, ale přiznejme si, právník je poměrně drahá záležitost a do rodinného rozpočtu se to značně promítne. Stěhovali se na náklady obce. Dům, který byl předtím ve velmi dobrém stavu se najednou proměnil v rujnu, do které by se člověk pomalu bál vstoupit.

Dalším případem, který mi dosti pije krev je masakr v novoborském baru. Poklidné odpoledne, dva "mladíci" přišli k baru, že si chtějí zahrát na herních automatech. Slečna, nebo možná paní barmanka je požádala o předložení občanského průkazu, aby se přesvědčila, že mladíci jsou skutečně plnoletí. A to byl oheň na střeše. Barmanky se zastal jeden návštěvník baru, který se dle mě zachoval jako gantleman a poté co mladíci nepřestali s nadávkami, uštědřil jednomu z nich ránu pěstí. Oba mladíci odešli. Po asi dvaceti minutách se vrátili, ovšem podpořeni dalšími asi pěti muži. V rukou dřímaly mačety a obušky. Útočníci se vrhli se na muže, který se před tím zastal barmanky a ještě další dva. Mířili nejčastěji na hlavu a na ruce. Následky asi každý již zná. Jsem opravdu zvědavá jak tento případ dopadne. Doufám, že útočníci dostanou přiměřený trest a ne jako v případě zmláceného Patrika, kdy soud snížil útočníkům trest na polovinu! Narozdíl třeba od případu s popálenou Natálkou, jejíž rodina čerpá příspěvky na její péči a u útočníků se žádné snižování trestu nedělo. Nebo snad myslíte, že třeba Patrik nebude mít doživotní následky? Že v sobě psychický blok neponese?

Proto na vás apeluji, nebojte se vyjádřit svůj názor. Vraťme se do reality a začněme s tím něco dělat. Nebo snad chcete chodit po vesnicích a městech preventivně s paralizérem nebo pepříkem v ruce? Chcete žít v neustálém strachu?

Pro hnidopichy: Ano jsem proti cikánům zaujatá, ale neházím všechny do jednoho pytle! Znám mnoho slušných cikánů, kteří žijí v klidu vedle bílých a nedlají problémy, pracují, vychovávají své děti k slušnosti. Například místní DJ Vápno, to je prostě super chlap!

S přáním brzkého návratu do reality
Vaše
Péťa P. Ríová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monika Sch. Monika Sch. | E-mail | 22. srpna 2011 v 20:21 | Reagovat

Tvůj názor na cikány je dost podobný tomu mému, né-li úplně stejný.
Mimochodem, pobavil mě dole odkaz na blogy, které navštěvuješ - Pavel aneb občas přepálené fotografie. :D

2 Péťa P. Ríová Péťa P. Ríová | Web | 22. srpna 2011 v 22:04 | Reagovat

[1]: Ty mě taky moc neser! :-D Kde máš blog? :-D

3 Mniška Mniška | E-mail | Web | 18. listopadu 2011 v 11:55 | Reagovat

Tenhle článek je opravdu hodně výstižný a také střízlivý, protože, ač jsi proti nim zaujatá, nepouštíš se do žádných sprostých přestřelek. Osobně jsem nikdy nechtěla být rasistkou a taky nejsem, kdybych byla, měla bych pifku proti konkrétnímu národu už jen proto, že ji mám. Ale poslední dobou se nemůžu ubránit tomu zaujetí vůči cikánům, hlavně, když vidím, jak se chovají k ostatním lidem pořád hůř a hůř a ještě se nám posmívají. To oni jsou rasisti. Mělo by se proti tomu už něco dělat, všude se zdražuje, dělají se taková hloupá opatření, ale aby se peníze vzali i z jejich dávek apod. to se nikdo neodváží. Tahle republika mě začíná víc než štvát!

4 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:45 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

5 zan zan | Web | 28. září 2016 v 5:46 | Reagovat

nebankovní půjčky a úvěry praha :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama