Obsazení, režie, výprava - to všechno se dá zvládnout, ale co s diváky?

Zaujalo mě: Asátrú

20. července 2011 v 8:13 | Péťa P. Ríová
Krásné broušené rohy s runovými nápisy přímo přetékaly čerstvou medovinou, masivní dubové stoly se prohýbaly pod tíhou pečených kanců, nadívaných hus a dalších pochutin. Odevšaď zněly vykříky vesměs dlohovlasých mohutných mužů s plnovousem: "Na zdraví Odinovi!" "Thor nás provázej!". Každodorční blót na oslavu bohů byl v plném proudu. Vnadné ženy nestačily dolévat medovinu svým horlivým manželům, otcům a synům.

I takto se domnívám, může začínat článek o Asátrú. Ne, nebojte, nebude si povídat o středověkých "house párty" ani o kuchařce středověkých žen, ale o náboženství! Neděste se. Nejde ani náhodou o kresťanstní ani o žádné podobné otrokářství. Víše kurzívou napsaný text není ukázkou návodu jak se dostat do pekla.Nutno podotknout, že jsem ve vyznávání Asátrú teprve začátečník a některé údaje níže uvedené nemusí být úplně přesné a proto ocením, když mě již zaběhlí vyznavači omluví. Přemýšlela jsem, zdali začít stručným popisem Asátrú, nebo jeho krátkou historií. Dospěla jsem k tomu, že bude nejlepší, vzít celou záležitost polopaticky.

Asátrú je poměrně mladé označení pro pradávné vyznání především severských kmenů, které bylo s příchodem křesťanství násilým téměř "vyhubeno", avšak dnes má mezi svými řadami opět mnoho lidí (pokud se tak někteří dají nazývat :-D). Je registrováno jako oficiální náboženství napřklad na Islandu, v Norsku, Švédsku a Dánsku.Toto náboženství je založeno na lidské cti, touze po vlastním zdokonalení, síle osobnosti, svobodě a víře ve své předky. Nežijí v křesťanském přesvědčení, že písmo svaté přikazuje a zakazuje. Asátrú neodepírá člověku přirozené touhy, nepovažuje například sex bez účelu splodit potomka za hřích. Vyznavači jsou především realisté a vědí, že věchny věci mají svá pro a proti, a že věci nejsou rozdělené pouze na dobré a zlé (nebe a peklo). Své bohy neuctívají sáhodlouhými půsty ani modlitbami, ale naopak objetováním výsledků své vlastní práce (např. medoviny) provázeným výřivými oslavami. Tyto rituální oslavy se jmenují blóty. Bohové se dají uctívat také pomocí každoročních svátků.


Existuje jakých si děvět ctností, které se každý příslušník této víry snaží dodržovat. Nejde však o žádné křesťanské desatero a za porušení se netrestá peklem! Výklady se líší, ale podstata je vždy stejná.
  1. Síla je lepší než slabost. - Vyznavači Asátrú přímo nesnáší bezmoc a zranitelnost. Snaží se vždy čelit výzvám a překážkám se vstyčenou hlavou.
  2. Odvaha je lepší než zbabělost. - Osvaha je hnacím motorem úspěchu. Kdo nic neskusí, nic nemá.
  3. Radost je lepší než vina. - S úsměvem jde vše lépe :-)
  4. Čest je lepší než hamba. - Nickdo by neměl dělat něco, co je mu proti srsti a zraňuje jeho osobnost.
  5. Svoboda je lepší než otroctví. - Seveřané raději padli za své manželky, syny, dcery a přátele, než aby museli žít v přesvědčení, že mohli zasáhnout proti něčí nadvládě.
  6. Přátelství je lepší než odcizení. - Dobrá rodina, klan, přátelství je základem pro fungující společnost.
  7. Realismus je lepší než víra v dogma. - Doufání v něco, o čem předem víme, že je nemožné není pro Asátrú vůbec určené. Žijeme teď, v tomto světe, v tento čas (pokud ve vaší garáži nestojí nejnovější tip stroje času) a čekat pouze na svět jiný je blbost.
  8. Síla a prudkost je lepší než odevzdanost. - Vyznavači Asátrú nechtějí být pouze velkým šedým stádem nic nedělajících ovcí.
  9. Víra v předky je lepší než univerzalismus. - Určité vlastenectví, je třeba nosit v srdci.

A jaké bohy to vlastně vyznávají, ptáte se? Jde o dvě rodiny - Ásy a Vany (ti mají sice své vlastní - Vasátrú, ale často je lidé řadí i do Asátrú). Ásové jsou bohové spíše bojovní, kdežto Vánové se zaměřují za zemědělství. Tyto rodiny spolu prý často bojovaly, ale nakonec došlo k jejich prolnutí. Z první rodiny - Ásů, si zmíníme bohy dva. První, jménem Odin (na obrázku s vlkem) je bohem hlavním. Je patronem básníků, bojovníků a pod jeho kompetence spadá smrt, magie a válka. Ve Valhalle čeká na mrtvé bojovníky, kteří budou jednoho dne ochotni stanou po jeho boku při podlením boji s obry - při ragnaroku (nebojte však, nezanikle lidstvo, přežije několik dobrých bohů a jeden lidský pár). Dále si zmínime Thóra(na obrázku se slušivými křidýlky na helmě a kladivem). Je to bůh především hromu, deště a plodnosti země. Ochraňuje kováře, mořeplavce, rybáře a rolníky. Z rodiny druhé, tedy Vanů si zmíníme jednoho boha a jednu bohyni. Bůh, jménem Frey (věřte,že ho poznáte) má na starost plodnost a letní slunce. Jeho "talismanem" je stopořený úd (pánové přiznejte se, kdo a jak často ho napodobujete? :-D). Jeho sestra, tedy bohyně Freya (obrázek s jedinou ženou) je bohyní plodnosti, úrody, krásy, války, čarodějnictví a je též Dízou (ochranitelkou vegetace).


Asátrú má několik posmrtných světů. Prvním světem, který je asi neznámější je Valhalla, tedy místo padlých bojovníků, kteří čekají na poslední bitvu za každodeních hodů a slavností. Smrtví mohou odcházet ještě například k Thorovi do Thrútdheimu (země síly), obyčejní lidé končí většinou Niflhelu, zemi mlh nebo v Helu, zemi věčného tic
ha a klidu. Pro zbabělce, nečestníky a sukničkáře je připravena země Nastrond, česky pobřeží mrtvých, kde je příšera Niddhog sežere.


Asátrú je víra osobní a tudíž není nic lehčího než v něj začít věřit. Stačí číst mýty, znát všchny bohy a věřit v ně. Samozřejmě existjí i různé skupiny, ale není poviností do nich patřit.

Doufám, že jsem vás neviděsila, ale rozšířila vaše podvědomí.
Thór a Odin s vámi.
Vaše
Péťa P. Ríová

Zdroje obrázků: Thor, Odin, Frey, Freya
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | 20. července 2011 v 10:50 | Reagovat

Bod 7 by si mělo přečíst hodně fanatiků...

Pobavil mě ovšem obrázek Thora ze hry Age of Mythology

2 agrrr agrrr | Web | 22. července 2011 v 12:00 | Reagovat

Aaahááááááá!!! Jdu do toho!

3 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:45 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama