Obsazení, režie, výprava - to všechno se dá zvládnout, ale co s diváky?

Airi Lemuová a spirála života// 2. díl

20. července 2011 v 15:04 | Péťa P. Ríová |  Povídky s medvídky
Ráno měla Airi volné a tudíž vyrazila na výlet. Pana kastelána znala a tak mohla jít i mimo prohlídkový čas, takže ji nikdo nerušil. Obrazec byl velmi zvláštní, bez zdánlivého vyústění k nálezu stopy. Až si Airi všimla čar podobných šipkám na jedné straně. A skutečně! Na protější zdi byl latinský nápis: "Vidět město veliké není rčení pouze, nýbrž i klíč další se v tom ukrývá." Poté co si ho opsala, zaslechla známí uštěpačný hlas: "Víš, že chodit mimo vyhrazený čas je zakázané?" byl to samozřejmě Martin.
"Co tu děláš?" zeptala se Airi
"Nemám práci a tak sem jel na výlet. Copak si objevila má mladá kolegyně?"
"Zkoušela jsem si přeložit několik latinských vět. Abych nevyšla ze cviku. A teď mě omluv, musím jít, nebo zmeškám další přednášku."

Airi přednášku neměla, ale Martinova zvědavost ji přišla více než divná. Celou cestu do Prahy ji vrtalo hlavou co by mohla znamenat věta z Housky. "Město veliké..." říkala si neustále dokola. "No ovšem! Vyšehrad!". Místo domů, jela rovnou tam. Když dojela na místo, hlavu zaměstnanou přemýšlením o místě na Vyšehradu, kde najde stopu, čekalo ji překvapení.
"Doktor Bauer! Dobrý den!" Ari zahlédla svého přítele z univerzity.
"No dobrý den Airi." odvětil.
"Co vy tu?" usmála se.
"S mýmy studenty beru zrovna nejstarší přemyslovce a s nimi i ty legendární a tak jsem s nimi podnikl exkurzi sem. A co pak tebe sem přitáhlo?"
"Víte, jsem tu díky té spirále. Našla jsem další stopu. V tom klíči, o kterém jsem Vám povídala stálo: "Tam kde leží keltův obraz, až nebylo mu přáno, tam najít je ti souzeno první klíč.". Vzpoměla jsem si na svou prvodcovskou kariéru na Housce. Přímo na ní se nachází keltský obrazec přežívší i nenávist křesťanů s pohanům."
"To je velmi zajímavé! A co jsi zjistila dál?"
"Na Housce jsem díky obrazci našla latinský nápis "See civitate magna, dicens non tantum, sed etiam alia key latet in eo." tedy "Vidět město veliké není rčení pouze, ale i klíč další se v tom ukrývá." a město veliké viděla Libuše právě zde!"
"To je báječné Airi! Začínáš mě překvapovat. Domnívám se, že průvodkyně říkala něco o místu pod bájným přemyslovským erbem. Skus to, více ti asi neporadím."
Poté co došla k erbu, upoutal ji krásný obraz visící pod ním. Zachycoval souboj pravděpodobně z dob husitů pod krásným hradem. Airi hned napadlo, že na právě tomto hradě se nachází další stopa. Od průvodkyně se dozvěděla, že hrad leží někde na severu Čech. Přesnou polohu bohužel nezná. Nezbylo jí nic iného než si hrad alespoň vyfotit a odjet domů s nepořízenou.

Večer prolistovala snad všechny knihy co doma měla a prolezla leda jakou internetovou stránku, ale na název hradu nemohla přijít. Jedna myšlenka se jí neústále vtírala. "Napiš Martinovi, napiš Martinovi!" volala myšlenka neustále. Martin totiž ze severu pochází a jistě by věděl, kde hrad leží. Jenže Martinova zvědavost je značně podezřelá a není hloupý aby nepřišel na důvod Airiina zájmu. Nic jiného ji ovšem nezbylo.
"Ahoj Martine, vím, že spolu nevycházíme, ale potřebovala bych od tebe radu. Jedna moje studentka mi přinesla fotografii obrazu s hradem a ptala se mě, zdali nevím, kde leží. Prý někde na severu. Nemohu to nikde najít a vím, že ty se v severních hradech vyznáš. Měj se."
Na odpověď nemusela dlouho čekat.
"Čau, Helfenburk neboli Hrádek u Úštěka." nic více, ani čárku.
Ráno Airi probudilo zvonení svého mobilního telefonu.
"Prosím? Airi Lemuová..." zvedla mobil Airi poněkud rozespale.
"Dobré ráno slečno, tady Evelína Bauerová, dcera doktora Bauera. Tátu od včerejšího dne nikdo neviděl a máme strach, že se mu něco stalo. Nemáš o něm nějaké zprávy?"
"Jak je to možné? Neviděla jsem ho včera na Vyšehradu, když tam byl se svými studenty."
"Aha, to je zlé. Kdybyste o něm něco zaslechla dejte mi prosím vědět."
"Spolehněte se slečno."

To ne, doktor Bauer se ztratil! O důvodu jeho zmizení přemýšlela Airi celou cestu do práce. Každá odpověď vykouzlila mnoho dalších otázek. Hned co přijela do muzea, dala se do práce. Bylo nutné připravit putovní výstavu o historii soužití koně a člověka. Zrovna, když se Airi chystala umístit gotické sedlo na plastiku koně, přiřítil se k ní Martin: "K čemu pak jsi potřebovala Helfenburk?"
"Ptala se mě jedna studentka. Už jsem ti to jednou psala."
"Myslíš, že jsem blbej?! Moc dobře vím, že hledáš křiš´tálovou spirálu života! Být tebou tak se jí vzdám! Nemuselo by se ti to vyplatit."
"To my jako vyhrožuješ?"
"Ne, to tě jako varuju."

Po tomto Martinově výstupu se Airi vytvořila spousta dalších otázek. Má snad prsty ve zmizení doktora Bauera? Je snad Martin členem kultu boha Cernunnose? Airi byla v muzeu pouze dopoledne a jelikož je to z Prahy k hradu kousek, vyrazila. Cesta k hradu vedla pouze po lesních cestách, tudíž byla Airi nucena jít několik kilometrů pěšky. Jenom co došla, dala se do hledání. Zdálo se to býti nemožné. Minuty ubýhaly jedna po druhé a stopa se ne a ne ukázat. Až si Airi všimla podivných čar v pískovci, které na první pohled vypadaly jako způsobé deštěm, ale při pozorném prohlédnutí, jasně dokazovaly působení člověka. Většina z nich jakoby směřovala ke staré studně. Kolem studny ovšem jakoby žádná stopa nečekala. V tom, jakoby se v zemi zatřpitil kov. "Truhla!" vykřikla, jenom co tu záhadnou věc dostala ze spárů zeminy. V truhle čekalo daleko větší překvapení. Otevřela ji a úžasem oněměla. Nemohla tomu uvěřit. Našla ji, ona pravdu našla mapu ke spirále života!

Airiino nadšení přerušil velice známý hlas: "Neříkal jsem ti snad něco?!" promluvil. "Martine!" vykřiklad Airi. On ji sledoval! Hbytě se k ní přitočil a chytl ji za zády za ruku.
"Řekl jsem ti, ať toho necháš! Spirála ve špatných rukou může způsobit Apokalypsu!". Otočil ji k sobě čelem a jenom letmo pohlédl na ruku.
"To ne! Vyvolená!" vykřikl Martin, pustil Airi a odstoupil od ní.
"Vyvolená?" vykoktala ze sebe.
"Ty nevíš , jak se pozná vyvolený?" Když se podíváš na svou ruku. Co vidíš?"
"Co bych měla vidět? Ruku..."
"Tvé pihy zobrazují souhvězdí Raka, když byla Země právě v Raku, stvořili Keltové spirálu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama