Obsazení, režie, výprava - to všechno se dá zvládnout, ale co s diváky?

Zaujalo mě: Pan Rudolf Desenský

27. června 2011 v 16:29 | Péťa P. Ríová
Nejprve bych Vás mi né moc početní čtenáři chtěla přivítat v nové rubrice "Se zajetím mě zaujalo", ve které se budu snažit zveřejňovat věci, které přitáhli moji pozornost natolik, že jsem pocítila touhla podělit se o ně s Vámi.

Nadpis prvního dílu je více než příhodný. Pan Desenský je z mého pohledu opravdu Pan, jelikož se jeho "umění" vymyká jakémukoli veřejnému mínění. A protože se i já občas vymykám veřejnému mínění, rozhodla jsem se Vám ho představit.


Je to už nějaký ten pátek, kdy jsem ve svém oblíbeném publicistickém seriálu Na vlastní oči viděla reportáž o jakémsi chlápkovi, který prý dokáže napravovat "problémové" psy. Jelikož jsem už tou dobou věděla jaké je mé životní poslání (krom toho odstěhovat se do Skotska a chovat ovce), začal mi být opravdu sympatický. Ovšem poté můj zájem utichl a záhadně vyšuměl. Zapoměla jsem jeho jméno, a jakýkoliv údaj, který by mě k němu mohl znovu zavést. Ovšem nedávno, jsem na jedné internetové diskuzi našla debatu o jakémsi panu Desenském. Padali tam názory kladné, neutrální a i opravdu negativní. Začala jsem se o pana Rudolfa Desenského zajímat a ráda bych se podělila o to, co dělá.

Narodil se 28. 8. 1969, vyučil se hodinářem, ale od této práce brzo opustil ke psům. Dobrovolně se vzdal všech civilizačních výhod a se svými čtyřnohými kamarády se přestěhoval do stavební maryngotky k lesu. Někteří ho označují jako psího psychologa. Zastává metody, na kterých stojí například horsemanship (alternativní způsob práce s koňmi aneb téma mé ročníkové práce) - základ je pozorování a na jeho základě využívá poznatky přirozeného chování zvířat ve svůj prospěch. Tato metoda se, samozřejmě s menšími výměnami, dá využívat napsoroto na každý druh zvířete.


A tedy co přesně dělá? Vezmu to trošku oklikou (aby to nebylo tolika krátké). Pokud máte doma alespoň dva psy, dva koně, dvě kočky nebo dvě milenky, vždycky vypozorujete jakousi hiearchii. Vždycky jeden dominantní jedinec dostává jisté výhody, např. jde žrát první (pokud mají jednu misku), pokud chtějí oba jeden míček, má přednost dominantní zvíře apod. Zvířata jsou si jistá svým postavením, ví, kde je jejich místo a jsou s tím spokojená, protože mají jakousi životní jistotu. A horsemanship, nebo metody pana Desenského využívají právě této přirozené hiearchie. Ovšem je v tom háček. Vezmemeli například psa, není tak jednoduché mu jeho postavení ukázat. Dominantní alfa samec, či alfa samice používají jiné metody, než obyčejný člověk a tak pes často nerozumí. Pes neví, že tu srnku za kterou vyběhl neměl lovit, když je to jeho přirozenost. Pes nerozumí tomu, proč ho zmlátíte když příjde na zavolání až po chvíli, když už mu ta srna opravdu uteče (ALE PŘÍJDE NA ZAVOLÁNÍ!). Alfa samec by ho jistě pochválil, že se snažil zajistit jídlo pro smečku a že se k němu vrátil (často s nadšením). A pokud už by se Alfa samcovi něco nelíbilo, nečapnul by vodítko a nezačal by psa mlátit hlava nehlava, nejlépe ještě karabinou s domněním, že si to pes zapamatuje a příště nevyběhne. Ano pes si sice zapamatuje, ale ne to, že nemá běhat za zvěří, ale to, že pokavaď se k Vám vrátí dostane nakládačku. A kdo by se nechal dobrovolně mlátit?

Dočetla jsem se i skutečnost: "Desenský psy nepřevychovává, on pouze láme jejich psychiku.". Dovolte mi toto tvrzení vyvrátit. Chcete snad tvrdit, že alfa samec láme psychiku své smečky? Myslíte, že by taková smečka fungovala? To asi těžko. Mimochodem, nezdá se mi, že by pan Desenský nějak lámal psychiku psů, jelikož se domnívám, že zlomený pes vykazuje jiné známky chování. Ano, na oko obyčejného člověka sice zalehnutí psa nevypadá zrovna vlídne, ale alfa samec má v případě neuposlechnutí svého podřízeného právo ho zabít! Myslíte, že je tedy zalehnutí nějaké drastické?


Fotografie psa autorky Péťi P. Ríové - význam této fotky: aby to tu bylo hezké :-D

Nebo kupříkladu tvrzení, že pan Desenský vše dělá jen pro peníze. To ste vážně tak blbý, aby jste si mysleli, že člověk vydělávající podle Vás neskutečné prachy bude bydlet v nějaké s prominutím zavšivené maringotce? Opět samá voda dámy a pánové :-).

Myslím, že už bylo řečeno dost. Kdo by měl zájem se dozvědět více, jistě si najde přesvědčivější dzroj, než blábolení jedné puberťačky.
Mějte se fanfárově!
S pozdravem Vaše Péťa P. Ríová
PS: Všimli jste si nového zvhledu blogu?

Zdroj fotograií: Fotografie p. Desenského a info o něm; zbytek archiv autorky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mon. Mon. | Web | 27. června 2011 v 16:39 | Reagovat

prosím hlasuj pro mě ve fotografické soutěži: http://sweet-tresh.blog.cz/1106/fotograficka-soutez-1-kolo
Ráda oplatím a sorry za reklamu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama