Obsazení, režie, výprava - to všechno se dá zvládnout, ale co s diváky?

Za lasami, za gorami, za dolinami...

29. října 2010 v 19:22 | Péťa |  Všední zápisky
Jen tak naokraj, nesnáším začátky článků, protože vždycky nevím jak začít. Prostě to vemu hopem, dneska budu psát o horách, ovcích, slivce,vínu, moravácích a slezácích. Proč právě o tom? Vše vyplívá z těch posledních dvou. Moravák+Slezák= 1. hory (a neberte mi iluze, víno se pěstuje na jižních svazích a aby byl svah, musí být hora), 2. ovce (na horách se prostě pasou ovce), 3. slívka (dokážete si představit moraváka který nechlastá slivku?) a za 4. víno (sbohém galáánééčkoooo).

Proč právě tato odlehlá oblast republiky (dále tomu budeme říkat hory, Morava a Slezko je děsně dlouhý pojem)? Já ty z hor prostě žeru (podobně jako Skoty :P). Už jenom tvrzení "Co pro Moraváka přípitek, to pro Čecha děsná opice" mně prostě fascinuje.

V mém životě jsou dva základní lidé, kteří se v horách narodili. A to Mája a ta praštěná moravačka Lucka. Mám je děsně ráda, protože se starají o moji horáckou slovní zásobu. Aby jste rozuměli, po večerech mi říkají slova, která nevím co znamenají a mají z toho děsnou srandu (např. rožni, šajtrpáka, nezavazej, zemaky aj.).

Teď již si nepamatuji, který z nich, ale jeden se zeptal: "Proč si na ty moraváky a slezáky tak uchylná?". Téměř vše mně na nich fascinuje. Jejich nářečí, jejich zvyky, jejich tradice, jejich kroje, jejich hudba, prostě vše. Strašně se mi líbí, jak téměř každý moravák či slezák má doma kroj. Horská svatba? To máte na týden. Dítě léčené ve třech letech slivkou? Jedině tam. Slivka tak silná, že po jejím pozření týden rozeznáváte jenom obrysy? Nebo snad domácí pralinky, které překonají aji legendární Ozzákovo vánoční cukroví? To jsou prostě hory! :-)

Nevím zdali jsem vám něco tímto článkem řekla, myslím, že je tak trošku o ničem, ale prostě jsem to ze sebe musela vyfiltrovat :) Mějte se a slivce zdar!

Nakonec připojím jednu fotku z dnešní vycházky s mím psem :)

o
Zdroj obrázku: archiv autora
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aja Aja | 1. listopadu 2010 v 16:13 | Reagovat

Ten pes je pěknej...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama